O KVARTETU

Gudački kvartet „Bozzotti“ dio je udruge „Trogirski glazbenici“. Djeluju već nekoliko godina i nastupaju na Trogirskim ljetnim večerima. Snimili su glazbeni spot s jazz pjevačicom Tommi Mischell, te nastupali na promociji njenog nosača zvuka u Šibeniku na tvrđavi Barone. Također, snimili su promotivni nosač zvuka za Turističku zajednicu u Trogiru s narodnim trogirskim plesovima. Ostvarili su suradnju s glazbenicima pjevačima B.Ivas i V.Belas, klarinetistom J.Košćina, klarinetisticom I.Bandalo, te gitaristom J.Šustić. Članovi gudačkog kvarteta su: Ana Tošić D’Ambra, violina; Dakica Sanko, violina; Damiano Cosimo D’Ambra, viola; Dubravko Geić, violončelo.

O ALBUMU

Sedam posljednjih Kristovih riječi na križu Joseph Haydn (1732 – 1809) skladao je 1786. po narudžbi kanonika iz Cadiza u južnoj Španjolskoj za potrebe tamošnje službe na Veliki petak. U zamračenoj crkvi služba bi započela u podne, tako što bi biskup nakon što s propovjedaonice izrekao svaku od posljednjih sedam rečenica koje je Krist izgovorio na križu, te pripadajuću propovijed, sišao pred oltar i legao na pod., dok bi orkestar svirao. Djelo se uklopilo u zadani ritual, pa se tako sastoji od sedam kratkih stavaka kojima prethodi uvod, a zaključuje ih stavak koji simbolizira potres nakon Kristove smrti. Kako bi djelo imalo što više izvedbi Haydn je napravio više verzija: za puni klasični orkestar, za gudački kvartet, te za glasovir, kao i verziju s dodanim zborom. Oratorij je skladan u duhu dubokog vjerskog uvjerenja, te ga iskrenost i dubina kontemplacije izdvajaju iz cjeline Haydnova opusa.

ČLANOVI

Ana Tošić D’Ambra (violina) osnovnu i srednju glazbenu školu, te opću gimnaziju završila je u Splitu. Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu,  područni odjel u Splitu, u klasi prof. Josipa Škunce. Od 1993. godine svira,a od 2000. godine je stalni član orkestra Opere HNK u Splitu. Djeluje kao komorni glazbenik i to kao zamjenik koncertnog majstora u Splitskom komornom orkestru i član komornog orkestra HNK Split. Tijekom školovanja imala je nekoliko solističkih recitala u Hrvatskoj i inozemstvu, a nakon studija nastupala je u Varaždinu,Osijeku i Splitu. Godine 1996. pohađala je seminar barokne violine u klasi prof. Catherine Mackintosh. Na susretima mediteranskih akademija i konzervatorija predstavljala je Hrvatsku 1997. godine u Solunu (Grčka) i 1999. godine u Genovi (Italija). Nakon uspješnog nastupa u Solunu, pozvana je 1998. godine u Mladi operni orkestar u Orvieto, Italija, u kojem je sudjelovala i 1999. godine kao zamjenik koncertnog majstora. Orkestar su vodili poznati talijanski umjetnici: prof. violine Giulio Franzetti i dirigent mo. Bruno Rigacci. Godine 2004. završava magistarski studij na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Tonka Ninića. Surađuje sa talijanskim orkestrom Società dei concerti di Bari s kojim je bila na turnejama po Japanu i Kini. Član-osnivač Splitskog gudačkog kvarteta, član udruge MAG i Splithesisa, te prva violina u kvartetu Bozzotti iz Trogira, suradnik Splitskih virtuoza i Camerate Split.

Dakica Sanko (violina) rođena je u Splitu. Osnovnu glazbenu školu završila je u Trogiru u klasi profesora Mesuda Glavaša. Upisuje gimnaziju Ivan Lucić u Trogiru te srednju glazbenu školu u klasi profesora Valtera Lovričevića. Redovito je prolazila audicije za svečane koncerte glazbene škole koji su se održavali u foyeru Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu. Tijekom srednjoškolskog obrazovanja primljena je u CEI Youth Orchestra u više navrata i na taj način nastupa diljem Europe. 2007. godine upisuje studij violine na Umjetničkoj akademiji sveučilišta u Splitu u klasi profesorice Violeta Smailović-Huart. Diplomira 2012. godine u klasi profesorice Evgenie Epshtein sa odličnim uspjehom. U to vrijeme polaže i audiciju za Splitske virtuoze, gudački ansambl pod ravnanjem Wladimira Kossjanenka. Dobitnica je Dekanove nagrade za izuzetna postignuća tijekom studiranja. Tijekom školovanja sudjelovala je i osvajala nagrade na županijskim, regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima kao solist i kao član komornih sastava. Među nagradama posebno se ističe 1. nagrada na međunarodnom natjecanju Davorin Jenko u Beogradu 2012. godine. Tijekom studiranja bila je koncert majstor gudačkog ansambla akademije uz kojeg je nastupala i kao solist. Za vrijeme školovanja bila je stipendist grada Trogira. Pohađala je seminare i radila sa profesorima: Violetom Smailović-Huart, Slobodanom Karlom Fiom, Evgeniom Epshtein, Loris Grubišić, Olgom Cinkoburovom,Igorom Corettijem i Wladimirom Kossjanenkom. Svirala je u komornom ansamblu klavirski trio Traguriensis, a sada je aktivna unutar gudačkog kvarteta Bozzotti te je održala niz recitala od kojih se izdvajaju humanitarni koncert u foyeru Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu uz pratnju klaviristice Ivane Štimac Agius te otvaranje šeste glazbene sezone udruge MAG uz pratnju klavirista Marina Limića. Stalni je zaposlenik orkestra opere Hrvatskog Narodnog Kazališta u Splitu.

Damiano Cosimo D’Ambra (viola) glazbeni konzervatorij „E.Duni“ je završio u Materi, a jezičnu gimnaziju u Spinazzoli. Usavršavao se kod maestro A. Dubach u Castel del Monte i Stutgartu. Završio je trogodišnju specijalizaciju za koncertmajstora u „Scuola di Fiesole“, Firenze kod maestro Giulio Franzetti. Dugi niz godina sudjeluje i u Mladom opernom orkestru u Orvietu. Svirao je u mnogim orkestrima kao: Orchestra da Camera Medicea Laurenziana, Orchestra da camera di Castel del Monte, Orchestra sinfonica di Foggia, Orchestra del conservatorio „U.Giordano“ di Foggia, Fondazione Orchestra U.Giordano, Teatro Petruzzelli (s kojim je snimio nosač zvuka u suradnji sa Sony Classical uz sudjelovanje pjevača Katia Ricciarelli, Luigi de Corato e Giorgio Merighi), Orchestra di Grosseto, Orchestra Società dei concerti di Bari (turneje po Španjolskoj, Turska, Francuska, Japan, Kina, Rusija Italija), Orchestra Florence Simphonietta i Orchestra da camera fiorentina di Firenze. 2000. godine svira u Mladom orkestru pri kazalištu Maggio musicale di Firenze. Diplomirao je na konzervatoriju „N. Piccinni“ u Bariju smjer barokna violina. Surađivao je sa Splitskim gudačkim kvartetom. Violist u kvartetu Bozzotti iz Trogira i u udruzi MAG, te suradnik u orkestru Camerata Split. Od 2006. godine svira u orkestru Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu gdje i živi. Korespondent talijanskog časopisa „La voce del popolo” iz Rijeke. Aktivni član „Hrvatskog novinarskog društva”.

Dubravko Geić (violončelo) osnovno i srednje glazbeno obrazovanje stekao je u Splitu u klasi prof. V.Lukasa. Godine 1986.osvaja II nagradu na republičkom natjecanju. 1988.upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu na kojoj diplomira 1993.godine u klasi prof.A.Petrača. Tijekom školovanja usavršavao se kod D.Grigorjana, M.Flaksmana, L.Flaksmana, L.Parnasa. Od 1994 do 1999 profesor je na glazbenoj školi u Zadru i član Zadarskog komornog orkestra. Kao solist nastupao je u Zagrebu, Splitu, Zadru, Varaždinu, Trogiru i Omišu, a sa oktetom violoncella koji je vodio prof.V.Dešpalj u Beču, Grazu i Ljubljani. Od 2000. je član HNK Split kao honorarni član, a od 2007. je stalno zaposlen u HNK Split.

Album možete poslušati na svim streaming servisima te na našem YT kanalu.

Youtube: https://bit.ly/3G6tjMe

Spotify: https://spoti.fi/3nzpiJO

Deezer: https://bit.ly/3M7Qbif